Spam fra DR og Krause Kjærs forestillinger om iPod
Jeg abonnerer på podcastet af Niels Krause-Kjærs samtaleprogram på Danmarks Radios P1, Krause på tværs. Programmet sendes hver onsdag og jeg kan i løbet af dagen hente det via iTunes. Jeg kan godt li’ programmet. Og da jeg i dag åbner iTunes, kan jeg se, at der ligger en ny udsendelse og venter på mig. Derfor trykker jeg som vanligt på knappen ‘hent’ ud for programmet, Danmarks Radio har døbt ‘Krause på Tværs: Wed 05-07-2006′. Mens computeren henter programmet drikker jeg i mellemtiden en halv liter vand og brygger mig en god kop mokka.
Spamfil på 42 mb
Tilbage ved computeren klikker jeg på afspil og forventer at høre programmets vignet og Krauses indledende ordveksling med dagens gæst. Og så er det, at det sker. Til min store forbløffelse viser det sig, at Danmarks Radio har sendt mig et helt andet program skjult i lånte fjer. Det er ikke Krause-Kjærs samtaleprogram, jeg har hentet. Filen giver sig godt nok ud for at være det, men er det ikke. I stedet har Danmarks Radio snydt mig til at hente noget helt andet. Danmarks Radio har sgu spammet mig med indhold, som jeg på ingen måder har bedt om at modtage eller bare indvilliget i at modtage som prøve. Danmarks Radio har kapret min båndbredde og sendt mig en fil på knap 42 mb uden min godkendelse. Føj siger jeg bare! Hva’ fa… bilder I jer ind? Pas på med alt for mange fuldautomatiserede processer.
Dagen bød altså ikke på en ny udsendelse af det program, jeg aktivt har bedt om og accepterer at modtage. Krause og produktionsslænget holder feriepause. Det vidste jeg nu godt, men havde glemt alt om det i løbet af ugen.
Programmet kan iPoddes
Feriepausen vil jeg så bruge på at lytte til et par episoder, jeg gik glip af hen over foråret. I den forbindelse er det himmel-heldigt, at programmet er tilgængeligt i mp3-format til afspilning på min personlige computer eller mp3-afspiller. Programmet kan iPoddes, som Niels Krause i hver udsendelse frejdigt kalder det. For som vi ved, må man jo helst ikke sige iPod i Danmarks Radio. Radio- & TV-nævnet har nemlig bestemt at det lugter for meget af reklame. Derfor er det også ekstra smart, at Niels Krause sådan vupti har fundet på sit eget udtryk.
Det er nu ikke et nyt påfund fra hans side. Han har brugt det længe. Derfor er det også lidt svært at vurdere, om han overhovedet har tjek på henholdsvis kendelser fra Radio- & TV-nævnet eller hvad mp3-teknikken egentlig går ud på.
Det ændrer dog ikke ved, at Krause på tværs kan iPoddes - herligt.
Danmarks Radio, DR, iPod, Krause på tværs, Podcast, Spam.